Projekts “Pieskāriens kultūrai”(otra daļa – muzeji), ko finansē Sociālās integrācijas fonds, ir vērsts uz Latvijas un Eiropas muzeju pieejamības izpēti cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Šis projekts sniedz iespēju novērtēt muzeju telpu iekļaujošumu un izstrādāt praktiskas rekomendācijas piekļuves uzlabošanai kultūras mantojumam.
Projekta mērķi
Kultūrai ir jābūt pieejamai ikvienam, un mūsu projekts ir vērsts uz to, lai muzeji kļūtu atvērtāki visām apmeklētāju grupām, tostarp tiem, kuriem ir redzes traucējumi. Projekta galvenie mērķi ir identificēt pastāvošos šķēršļus, ar kuriem saskaras cilvēki ar redzes traucējumiem, un izstrādāt rekomendācijas šo šķēršļu pārvarēšanai. Mēs pētījām, kā mūsdienu muzeji var pielāgot savas telpas, izmantojot taktilus objektus, audiodeskripcijas, tiflomaršrutus un citas metodes, lai nodrošinātu vienlīdzīgu piekļuvi ekspozīcijām un zināšanām.
Latvijas un Eiropas muzeju izpēte
Projekta “Pieskāriens kultūrai” ietvaros mēs veicām izpēti vairākos muzejos Latvijā un citās Eiropas valstīs, izvērtējot pieejamības līmeni cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Mēs analizējām, cik efektīvi muzeji izmanto taktilās kartes, reljefa eksponātus, skaņas bākas un audiogidus, kā arī, kādi risinājumi citās valstīs varētu kļūt par piemēru muzejiem Latvijā. Šī izpēte palīdzēja atklāt gan stiprās puses, gan jomas, kur nepieciešami uzlabojumi.
Muzeju pielāgošanas rokasgrāmata
Viens no galvenajiem projekta rezultātiem ir MUZEJU PIEEJAMĪBAS ĪSTENOŠANAS VADLĪNIJAS. Šī rokasgrāmata ietver praktiskas rekomendācijas muzeju darbiniekiem un kuratoriem, kuri vēlas padarīt savas telpas pieejamākas. Tajā ir aprakstīti soļi tādu elementu ieviešanai kā taktilās kartes, audiodeskripcijas, skaņas orientieri un īpašas programmas. Rokasgrāmata aptver arī personāla apmācības jautājumus, lai nodrošinātu kompetentu un cieņpilnu komunikāciju ar apmeklētājiem ar redzes traucējumiem.
Ietekme un perspektīvas
Projekts “Pieskāriens kultūrai” demonstrē iekļaujošas muzeju vides veidošanas nozīmi un parāda, ka pieejamība ir ne tikai komforts, bet arī ceļš uz plašāku auditoriju un uzlabotu kultūras apmaiņu. Pateicoties Sociālās integrācijas fondam, mūsu pētījumi un rokasgrāmata palīdzēs muzejiem Latvijā un ārpus tās attīstīties, kļūstot pieejamākiem cilvēkiem ar redzes traucējumiem un dodot viņiem iespēju pieskarties kultūrai gan tiešā, gan pārnestā nozīmē.
Projekts “Pieskāriens kultūrai” pavērs durvis jaunām idejām un turpmākai sadarbībai iekļaušanas jomā, padarot kultūras mantojumu pieejamu visiem.