Taktilie stendi Araišu arheologiskā muzejā

Taktilie stendi Araišu arheologiskā muzejāŠā gada novembrī biedrība „Socintegra” izstrādāja Āraišu arheoloģiskā brīvdabas muzeja vajadzībām neparastus informatīvos stendus, kas satur kā vizuālu, tā arī reljefa formā atspoguļotu informāciju. Tādējādi tagad neredzīgajiem šī muzeja apmeklētājiem ir fantastiska iespēja «ieraudzīt» pasauli no jauna – sajūtot to ar pirkstu galiem. 

Darbs pie šī projekta tika uzsākts agri rudenī, kad biedrība „Socintegra” organizēja cilvēkiem ar redzes traucējumiem atpūtas braucienu uz Āraišu arheoloģisko brīvdabas muzeju. Šī muzeja darbinieki novadīja trīs stundas ilgu ekskursiju – gan izrādīja visus objektus, gan arī noorganizēja aizraujošas radošās meistardarbnīcas. Grupas dalībniekiem, tostarp kādai redzīgai meitenei, kurai eksperimentālos nolūkos tika aizsietas acis, bija iespēja iepazīt ar taustes palīdzību visus muzeja eksponātu klāstā esošos senlaicīgos priekšmetus, pasmaržot dažādus ārstniecisko augu maisījumus, kā arī patstāvīgi izgatavot sviestu, izmantojot šim nolūkam tos pašus priekšmetus, ko lietoja senie latvieši.

Projekta otrā posma pamatideja bija izstrādāt īpašu maketu Āraišu arheoloģiskā brīvdabas muzeja informatīvajiem stendiem. Galvenais nosacījums – universāls dizains. Proti, šiem stendiem bija jābūt ērti lietojamiem ikvienam muzeja apmeklētājam – arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Lūk, piemērs, kā informatīvajos stendos atspoguļota informācija redzīgajiem un neredzīgajiem muzeja apmeklētājiem. 

Reljefa formā atspoguļotā informācija turpmāk palīdzēs cilvēkiem ar redzes traucējumiem rast priekšstatu par vietu, kurā iekārtots muzejs, un orientēties muzeja teritorijā. Bet reljefa rakstā formā veidotās fotogrāfijas ļaus viņiem izbaudīt Āraišu ezerpils glezniecisko ainavu.

Kaut arī informatīvie stendi ir jau uzstādīti muzeja teritorijā, to oficiālā atklāšana plānota pavasarī plašu popularitāti iemantojušās Muzeju nakts laikā.

Informāciju sagatavoja

Biedrības Socintegra

Valdes priekšsēdētāja

Marija Kožarina

26383251Close Menu